شاید یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های هرکسی که درآمد دارد این باشد که با پول خود چه کند. عده‌ای ترجیح می‌دهند به آینده فکر نکنند، در زمان حال زندگی کنند و تمام پول خود را خرج کنند. عده‌ای نیز دائماً به فکر پس‌انداز، سرمایه‌گذاری و به نحوی ذخیره کردن و زیاد شدن پول خود هستند. برای افراد متعلق به دسته دوم همواره این سؤال پیش می‌آید که کجا سرمایه‌گذاری کنم که بیشترین منفعت را دریافت کنم. در اینجا قصد داریم دست به مقایسه بیمه عمر و بانک به‌عنوان 2 نهاد برای سرمایه‌گذاری بزنیم و ببینیم هرکدام از این‌ها چه مزایایی بر یکدیگر دارند.

اغلب افراد با بانک‌ها، شرایط سرمایه‌گذاری و تسهیلات آن کم‌وبیش آشنا هستند؛ اما بیمه عمر کمی در بین مردم غریبه است و به‌اندازه بانک و سپرده‌گذاری در آن شهرت ندارد. بیمه عمر انواع مختلفی دارد و هریک کاربردهای مختص خود را دارد. جامع‌ترین نوع آن، بیمه عمر و سرمایه‌گذاری است. این بیمه علاوه بر اینکه بیمه است و خدمات بیمه‌ای مانند سایر رشته‌های بیمه ارائه می‌دهد، برای سرمایه‌گذاری نیز کاربرد دارد؛ بدین‌صورت که بیمه‌گزار در طی سال‌های قرارداد خود مبالغی تحت عنوان حق بیمه می‌پردازد و به این مبالغ طی چندین سال سود تعلق می‌گیرد.

بنابراین حتی اگر بخواهیم فقط به سرمایه‌گذاری فکر کنیم هم بد نیست گزینه‌ای به نام بیمه عمر و سرمایه‌گذاری را بررسی کنیم و ببینیم این بیمه در جدال با خدمات بانکی پیروز است یا شکست‌خورده!


معیارهایی برای مقایسه بیمه عمر با بانک

برای مقایسه بیمه عمر و سرمایه‌گذاری با بانک باید ویژگی‌های مشترک و غیرمشترک هر یک را بررسی کنیم و ببینیم در ویژگی‌های مشترک کدام‌یک از این نهادها برتری دارند و ویژگی‌های غیرمشترک هر یک تا چه اندازه مفید است و آیا ومش حس می‌شود یا خیر.

در ابتدای کار برای بحث مقایسه بیمه عمر با بانک قطعاً اولین معیاری که به ذهنمان می‌رسد میزان سود هر یک است.


مقایسه بیمه عمر با بانک از نظر سود سرمایه‌گذاری

همان‌طور که احتمالاً می‌دانیم سپرده‌گذاری در بانک مدت مشخصی دارد و پس اتمام مدت مشخص سودی به‌صورت تضمینی به سپرده و سرمایه ما تعلق می‌گیرد.

در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری 2 نوع سود به اندوخته و سرمایه بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد: سود تضمینی بیمه عمر که به‌صورت تضمینی به اندوخته بیمه‌گزار تعلق می‌گیرد و مشابه سودی است که در سرمایه‌گذاری بانک شامل فرد می‌شود. سود تضمینی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری در همه شرکت‌های بیمه یکسان است و در 2 سال اول 16%، در 2 سال دوم 13% و پس از آن 10% است. دیگری سود مشارکت منافع است که در این سود در واقع شرکت‌های بیمه با اندوخته بیمه‌گزاران در نهادها و پروژه‌های مختلف سرمایه‌گذاری می‌کنند و بیمه‌گزار را در 85% از سود حاصل از آن سهیم می‌کنند. در اینجا بسته به اینکه هر شرکت بیمه در چه نهاد یا پروژه‌ای سرمایه‌گذاری کند میزان این سود فرق دارد.

مقایسه بیمه عمر با بانک از لحاظ سرمایه موردنیاز

یکی دیگر از معیارهایی که باید هنگام مقایسه بیمه عمر با بانک حتماً در نظر بگیریم میزان سرمایه اولیه‌ای است که برای این کار نیاز داریم. این مورد را به‌جرئت می‌توان مزیت بیمه عمر و سرمایه‌گذاری بر بانک دانست. سپرده‌ای که در بانک ایجاد می‌کنیم از ابتدا مشخص است و تغییری نمی‌کند. هر چه این سپرده نیز بیشتر باشد قطعاً سود بیشتری عاید سپرده‌گذار می‌شود؛ اما بیمه عمر این ویژگی را دارد که با هر مبلغی از حق بیمه قابل خریداری است. حتی با پرداخت ماهیانه 50 هزار تومان می‌توان بیمه عمر داشت و از مزایای سرمایه‌گذاری در بیمه عمر استفاده کرد.

یکی دیگر از قابلیت‌هایی که بیمه عمر در این زمینه دارد این است متناسب با شرایط بیمه‌گزار انعطاف‌پذیر است. هر زمان که بخواهیم می‌توانیم حق بیمه خود را کم یا زیاد کنیم. ممکن است بعد از یک مدت درآمد ما بیشتر شود و بخواهیم حق بیمه بیشتری بپردازیم؛ این کار شدنی است! و ممکن است در برهه زمانی خاصی به دلیل بروز مشکلاتی بخواهیم حق بیمه کمتری بپردازیم؛ هیچ محدودیتی در انجام آن وجود ندارد.

مقایسه بیمه عمر با بانک از نظر امکان دریافت وام

یکی از مزایایی که بانک‌ها در اختیار سپرده‌گذاران قرار می‌دهد امکان اخذ وام با شرایط مشخصی است. در بیمه عمر و سرمایه‌گذاری هم این موضوع ممکن است!

پس از گذشت مدت مشخصی از شروع قرارداد بیمه عمر، بیمه‌گزار می‌تواند تا 90% از اندوخته خود را از بیمه وام دریافت کند؛ بدون اینکه به ضامن یا وثیقه‌ای نیاز داشته باشد. با طی کردن کوتاه‌ترین روند اداری ممکن در زمانی کوتاه می‌توانید وام خود را دریافت کنید.

این امکان دریافت وام در واقع با اینکه قرارداد بیمه عمر را با تمام شرایط آن حفظ می‌کند امکان دسترسی به اندوخته و سرمایه را برای بیمه‌گزار فراهم می‌کند؛ اما سپرده‌ای که در بانک ایجاد می‌کنید غیرقابل‌برداشت است.

معافیت مالیاتی بیمه عمر

یکی دیگر از مواردی که در مقایسه بیمه عمر با بانک باید توجه کرد معافیت مالیاتی بیمه عمر است. اندوخته شما در بیمه عمر از هرگونه مالیاتی معاف است اما به سپرده فرد در بانک مالیات بر ارث تعلق می‌گیرد. در صورت فوت سپرده‌گذار قبل از اینکه حساب وی برای خانواده‌اش باز شود مالیات بر ارث از آن کسر می‌شود؛ درصورتی‌که پس از فوت بیمه‌گزار سرمایه فوت بدون کسر هیچ‌گونه مالیاتی به ذی‌نفعان وی تعلق می‌گیرد.

سایر مزایای بیمه عمر

تا اینجا فقط جنبه‌های سرمایه‌گذاری بیمه عمر را بررسی کردیم و به وجه بیمه‌ای آن اشاره‌ای نداشتیم. بزرگ‌ترین ویژگی بیمه عمر و سرمایه‌گذاری این است که در عین اینکه فرصتی را برای سرمایه‌گذاری برای بیمه‌گزار ایجاد کرده است پوشش‌های بیمه‌ای هم دارد و در صورت بروز خسارت و بحران در شرایطی از بیمه‌گزار پشتیبانی می‌کند. به عقیده اغلب کارشناسان، این بیمه در کنار پوشش‌های اضافی معنی پیدا می‌کند و مزایای اصلی آن نمایان می‌شود.

این پوشش‌ها در شرکت‌های مختلف بیمه کمی متفاوت است و بعضی از این پوشش‌ها را فقط شرکت‌های خاصی ارائه می‌دهند. بعضی از این پوشش‌ها عبارتند از: فوت بر اثر حادثه، نقص عضو در اثر حادثه، هزینه‌های پزشکی ناشی از حادثه، معافیت از پرداخت حق بیمه و…

برای مثال پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه بدین‌صورت است که اگر بیمه‌گزار بر اثر حادثه‌ای ازکارافتاده شود و نتواند حق بیمه خود را بپردازد، شرکت بیمه به‌جای او حق بیمه را پرداخت می‌کند و قرارداد وی پابرجا باقی می‌ماند.

می‌توان به‌سادگی به این نتیجه رسید که در مقایسه بیمه عمر با بانک، سرمایه‌گذاری در بانک فاقد این مزایا است و فقط به جنبه‌های سرمایه‌گذاری نگاه می‌کند؛ درصورتی‌که در بیمه عمر حتی تحت شرایطی می‌توان حق بیمه نداد و سرمایه و اندوخته خود را حفظ کرد!

آینده نگری و پس انداز کودکان

وبلاگ دکتر رامین صادقی اصل در امور بیمه ای بیمه ایران

سپرده‌گذاری در بانک یا خرید بیمه عمر؟/ مقایسه بیمه عمر با بانک

بیمه ,عمر ,سرمایه‌گذاری ,بانک ,مقایسه ,سود ,بیمه عمر ,مقایسه بیمه ,حق بیمه ,عمر با ,عمر و

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دنیای ابتدایی گپ و گفت عطر آرا بلوط سوخته ricdoor نبشته ها پالامال مطالب اینترنتی my disturbed mind web bahid